5 pomysłów na weselną kreację
1. Kreacja dla rodziców młodej pary
Ojcowie mają w przypadku wesela swoich dzieci dość proste zadanie – wystarczy elegancki garnitur, krawat, dobrej jakości buty i gotowe. Mamy państwa młodych mają już nieco trudniej. Oczy gości często będą zwrócone na rodziców pary biorącej ślub, naturalne więc, że mamy chcą tego dnia wyglądać atrakcyjnie. Jaka kreacja będzie odpowiednia?
Rodzicom młodej pary pasują mocniejsze, wyraziste kolory. Matka panny lub pana młodego może założyć coś w kolorze burgunda, fioletu, głębokiej zieleni, granatu, a nawet złota lub srebra. Absolutnie nie może to być kolor czarny. Sukienki na wesele dla matek mają prawo być bardzo uroczyste, ale nie powinny też przypominać kreacji sylwestrowych. Błyszczący materiał – ok, ale wtedy dla równowagi wybieramy prosty krój. Najlepsza będzie tzw. „princeska”, czyli sukienka dopasowana na górze i lekko rozkloszowana na dole. Tego typu krój pasuje do każdej figury i gwarantuje wygodę podczas wielogodzinnej zabawy. Sukienka dla matki nie może być krótsza niż do kolan, nawet gdy mama ma piękną figurę – w dniu ślubu swojego dziecka kobieta powinna wyglądać bardziej statecznie. Matki często chcą zakrywać ramiona i ręce, dlatego do sukienki musimy dobrać jeszcze odpowiednie bolerko. Może być ono w kolorze sukienki lub w kontrastowym odcieniu. Zamiast bolerka, w cieplejsze dni przyda się ładny szal lub ozdobna chusta zarzucana na ramiona.
Zamiast sukienki, mamy młodej pary mogą założyć na siebie klasyczne garsonki. Dobrze jednak, by taki konserwatywny stój został ożywiony ciekawym dodatkiem, np. dużym kapeluszem, jaskrawym paskiem z błyszczącego materiału lub strojną broszą przy klapie marynarki. Garsonka musi być wyjściowa, w żadnym razie nie powinna przypominać dwurzędowego kostiumu noszonego do biura. Dlatego najlepsze są garsonki w żywszych kolorach, oczywiście z wyjątkiem czerni.
2. Kreacja dla świadkowej
Świadkowa panny młodej nie jest zwyczajnym gościem. Odgrywa bardzo ważną rolę podczas całej uroczystości, przez co jest w trakcie uroczystości i zabawy nieustannie „na widoku”. Świadkowa powinna więc wyglądać szykownie i wyróżniać się na tle reszty gości, wciąż jednak musi pamiętać o tym, by swoim wyglądem nie przyćmić panny młodej, wszak to ona przez cały czas jest najważniejszą osobą wieczoru.
Dobrym zwyczajem jest dopasowanie stroju świadkowej do kreacji panny młodej. Jako że świadkowa bierze czynny udział w przygotowaniach do ślubu, doskonale wie, jak tego dnia wyglądać będzie panna młoda. Jeśli zatem kobieta idąca do ołtarza preferuje skromny styl i ma na sobie prostą, elegancką sukienkę, świadkowa również powinna zrezygnować ze zbyt strojnego ubioru. Ale gdy panna młoda ubierze bogato zdobioną kreację i postawi tego dnia na przepych, to i świadkowa może sobie pozwolić na nieco więcej szaleństwa. Ciągle jednak pamiętamy o najważniejszej zasadzie – świadkowie mają pozostać w cieniu pary młodej.
Świadkowym, inaczej niż pozostałym gościom, pasują strojniejsze sukienki wizytowe, ale bez przesady. Suknia świadkowej może być długa, ale o raczej prostym kroju. Zamiast decydować się na ekstrawagancki krój, lepiej postawić na wysoką jakość materiału. Dla świadkowej odpowiedni będzie jedwab, satyna, delikatna koronka, szyfon.
Idealna dla świadkowej będzie sukienka zwiewna, rozkloszowana, długa do kolan albo za kostki. Ciemne kolory w ogóle są nieodpowiednie na wesele, a już świadkowa w szczególności musi się ich wystrzegać. Najlepsze będą delikatne pastele: błękit, pudrowy róż, jasny seledyn, łososiowy, brzoskwiniowy, koralowy. Buty, torebka – też raczej w spokojnej tonacji, np. w odcieniu szarości. Ozdoby, jak spinki we włosach, naszyjnik czy broszka, powinny współgrać z dekoracjami przy kreacji panny młodej. Makijaż niewyzywający, fryzura elegancka, bez przesadnej ekstrawagancji.
3. Elegancki gość
Reszta weselnych gości ma więcej swobody jeśli chodzi o dobór swojej kreacji. Nie trzeba tak bardzo pilnować się co do koloru i fasonu, ale wciąż należy mieć na uwadze kilka ważnych zasad. Kobiety nie powinny zakładać na wesele długich, powłóczystych sukni – takie kreacje dopuszczalne są tylko wtedy, gdy wesele odbywa się w bardzo eleganckiej sali balowej i wyraźnie jest powiedziane, że obowiązują stroje wyjściowe. W pozostałych okolicznościach odpowiedniejsze będą sukienki koktajlowe.
Kolory na wesele? Zdecydowanie pastele, ewentualnie wesołe barwy w rodzaju turkusu, soczystej zieleni, słonecznej żółci. Odpadają takie kolory jak biel i czerń, niezbyt wskazane są też ciemne odcienie szarości, grafitu czy brązu – wesele to radosna uroczystość, co należy podkreślić równie optymistycznymi barwami. Poza bielą, lepiej też unikać ecru, kości słoniowej, bardzo jasnych beży i szarości, ponieważ to odcienie zbyt mocno przypominające kreację panny młodej. Decydując się na subtelne kolory w swoim weselnym stroju, warto przełamać je jaskrawymi dodatkami. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by przyjść na wesele we wzorzystej sukience.
W weselnej kreacji dopuszczalny jest dość duży dekolt, ale większa ilość głębokich wcięć sprawi, że będziemy wyglądać wulgarnie. Sukienka weselna nie może być przeźroczysta i bardzo krótka – bezpieczna długość to spódnica do kolan. Do kościoła zakładamy na sukienkę marynarkę, bolerko lub szeroki szal, tak by ramiona w całości były zakryte. I pamiętajmy, że na weselu sporo się tańczy, więc zamiast dopasowanych, obcisłych sukienek wybierajmy te rozkloszowane, w stylu stroju baletnicy, z tiulowym dołem. Na wesele pasować nam będą wszelkiego rodzaju falbany, ozdoby z piór, kokardy, wstawki z koronki lub tiulu, byle nie za dużo.
Buty powinny być na wysokim obcasie, najlepiej z błyszczącego lub lakierowanego materiału; gładkie, proste szpilki pasują tylko do strojniejszych sukienek. Torebka oczywiście wieczorowa, nieduża, z ozdobami, pasująca stylistycznie do butów. Do sukien bez ramion, z głębokim dekoltem, zakładamy pokaźnych rozmiarów naszyjniki, przy sukienkach z dekoracyjną górą (np. z haftem, kolorowym wzorem, falbanami) rezygnujemy z ozdoby szyi na rzecz strojnych kolczyków.
4. Idealny strój na letnie przyjęcie
Lato zachęca do luźnych, przewiewnych kreacji. Doskonałe na letnie imprezy weselne będą sukienki w kwiaty, z abstrakcyjnym nadrukiem, uszyte z ażurowego materiału. Ale uwaga – kreacja weselna nie może przypominać sukienki na plażę albo spacer po parku. Zdecydujmy się więc na droższe materiały, by kreacja odpowiadała randze wydarzenia.
Blondynki powinny wybrać coś w odcieniu morskiego błękitu, mięty, wrzosu, wanilii, subtelnego różu, koralu. Wbrew powszechnym opiniom, przy jasnej karnacji i niebieskich oczach wcale nie trzeba ubierać się wyłącznie na pastelowo. Wprost przeciwnie, latem tylko podkreśli to bladość skóry, dlatego zakładajmy kolory jasne, ale w soczystym odcieniu. Warto stawiać na konkretne dodatki, np. fioletowe szpilki do niebieskiej sukienki, oraz odważne połączenia, jak beżowa sukienka z nadrukiem w czerwone kwiaty.
Spokojne pastele będą odpowiedniejsze dla brunetek – delikatny kolor podkreśli ich opaleniznę i ciemne włosy. Ponadto przy ciemnej karnacji na wesele można wybrać ciemny róż, odcień liliowy, seledynowy, chabrowy, morski.
Starszym paniom najwygodniej będzie w garsonkach i kostiumach. Przy pełniejszej figurze wybierajmy kreacje dopasowane w talii i rozkloszowane na dole, sposobem na zamaskowanie brzuszka jest też sukienka dwuwarstwowa – na dopasowany spód spływa druga, luźniejsza warstwa materiału, coś na kształt tuniki. Ten fason najlepiej prezentuje się w ciemniejszym kolorze, bez nadruków, przy długości do kolan.
5. Wesele w miesiącach zimowych
Generalnie na weselu nie wypada pokazać się w ciemnych kolorach, ale zimą możemy sobie pozwolić na niewielkie odstępstwa od tej reguły. Zwłaszcza gdy to pora karnawałowa. W tym czasie dopuszczalne są sukienki wieczorowe, pod warunkiem, że nie są przesadnie strojne. Zimą czarna bądź grafitowa sukienka weselna tak mocno nie razi, ale tylko wtedy, gdy czerni towarzyszą barwne dodatki. Do małej czarnej świetnie pasować będzie różowa, czerwona, liliowa lub fioletowa szarfa z atłasu, przepasana w talii, turkusowe albo żółte szpilki, kolorowa biżuteria, jaskrawo pomalowane paznokcie.
Z racji pogody, odpowiednia będzie sukienka z żakietem, dzięki czemu nie zmarzniemy w kościele i swobodnie wyjdziemy z przyjęcia na świeże powietrze. W chłodniejsze miesiące wygodniejsze będą sukienki z cięższych tkanin, np. aksamitu lub weluru, mniej zwiewne.
O czym musimy pamiętać przy wyborze weselnej kreacji?
- Nawet jeśli weselne przyjęcie jest skromne, gość zawsze musi być elegancki. Z kolei na hucznej imprezie nie wolno przesadzać w drugą stronę i przebierać się jak na bal. Gość weselny nie może wyglądać ani jak choinka, ani jak gdyby szedł na służbową kolację. Miejmy też na uwadze, że na weselach z reguły bawią się osoby z różnych pokoleń, nie szokujmy więc swoim strojem szacownych dziadków i babć pary młodej.
- Elegancja elegancją, ale nie możemy na weselu zapominać o swojej wygodzie. Żadna impreza się nie uda, jeśli przez kilka godzin ledwo będziemy oddychać ściśnięte gorsetem, w pięknych, ale koszmarnie niewygodnych butach, w mało przewiewnym materiale i w strachu, że za chwilę jakaś ozdoba się odpruje, a przy byle obrocie puszczą nam szwy na plecach. Kreacja bezwzględnie musi zapewniać nam pełen komfort przez cały wieczór.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.