Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2016-02-18

Sukienki i spódnice z aksamitu - komu pasują?

Ponadczasowa elegancja

 
Aksamit jest tkaniną zaliczaną do pluszów. To materiał bardzo gęsto tkany, z charakterystycznym krótkim włosiem, niezwykle miły i puszysty w dotyku. Oryginalne aksamity wytwarzano z prawdziwego jedwabiu, dzięki czemu gotowa tkanina była lśniąca i delikatna. Od XIX wieku aksamity produkuje się także z włókien sztucznych, dlatego trzeba zawsze zwracać uwagę na jakość materiału – sztuczny aksamit jest dużo tańszy, ale daleko mu do urody swojego oryginalnego odpowiednika.
 
Od samego początku aksamit kojarzył się z wytworną elegancją. Sprowadzony do Europy w średniowieczu, aksamit był przez wiele lat używany do szycia przede wszystkim szat liturgicznych oraz strojów reprezentacyjnych. Dopiero od niedawna aksamit możemy spotkać także na zwyczajnych ubraniach, ale w dalszym ciągu jego główne przeznaczenie to kreacje wieczorowe.
 
Aksamit prezentuje się bardzo dostojnie i szlachetnie. Jest wprost wymarzonym materiałem na wystawne sukienki wieczorowe. Sprawdzi się w pracy, gdy musimy ubrać się bardziej elegancko, bez obaw możemy go nosić na wszelkie rodzinne uroczystości. Z aksamitu szyto powszechnie spodnie, żakiety i marynarki, jednak najpiękniej ten materiał prezentuje się na kobiecych sukniach. Aksamit warto wykorzystać zwłaszcza zimą, gdy szukamy trochę grubszych sukienek, ale wciąż oczekujemy od nich atrakcyjnego wyglądu. Aksamit to zapewnia, a pod wieloma względami znacząco przewyższa inne popularne tkaniny wieczorowe.
 

Doskonały wybór na wieczór

 
Sukienki wizytowe z aksamitu są tak wyjątkowe, bo trudno jednoznacznie określić ich kolor. W wieczornym blasku mienią się dziesiątkami odcieni, w zależności od tego, z której strony pada światło. Nieważne, jak prosty i skromny krój ma sukienka, dzięki tym świetlnym refleksom wyda się wystawną, bogatą kreacją. Jeszcze bardziej niesamowitą grę światłem zapewni skomplikowany krój, gdzie każdy załom materiału, każda fałdka wydaje się być w zupełnie innym kolorze niż reszta.
 
To nie koniec zalet aksamitu. W tej tkaninie pięknie wyglądać będą kobiety w każdym wieku. Dojrzałym paniom aksamit dodaje szyku, młodym dziewczynom pomaga stworzyć prawdziwie elegancką kreację. Jeśli jeszcze dobierzemy krój aksamitnej sukienki do swojej figury, o dobre wrażenie na przyjęciu nie musimy się obawiać.
 

Aksamit w każdej formie

 
Właśnie, krój. Poza swoimi rozlicznymi zaletami aksamit ma pewien mankament – może pogrubiać. Sukienki i spódnice z aksamitu, nie dość, że są grube, to jeszcze błyszczą, a obie te cechy sprawiają, że nawet szczupłe kobiety wydają się w aksamitach pełniejsze. Z tego powodu suto drapowane kreacje z aksamitu świetnie będą leżeć jedynie na kobietach o figurze modelki. Paniom o większych gabarytach pozostają sukienki o prostym kroju, co na szczęście nie jest żadnym problemem, bo i przy mało wymyślnym fasonie aksamitna sukienka będzie strzałem w dziesiątkę.
 
Na większe rozmiary odpowiednie będą sukienki ołówkowe, kończące się tuż za kolanem. Dekolt może być bardzo głęboki, co powinno odwrócić uwagę od pełniejszych bioder. Aksamit pasuje też na sukienki tuby, bez ramiączek, oraz na sukienki wiązane na karku. A co z fasonem rozkloszowanym? Nie trzeba się go tak bardzo obawiać, ale na pewno przy grubszych biodrach nie może być mowy o gęstych marszczeniach czy spódnicy szytej z koła. W przeciwną stronę mogą za to podążyć dziewczyny o wąskich biodrach, którym właśnie zależy na szerszym obwodzie w tym miejscu. Aksamitna kreacja luźno puszczona na dole, lekko bufiasta lub z dużym marszczeniem złapanym w jednym miejscu zaokrągli pupę i ukryje brak talii.
 
Sukienki z aksamitu koniecznie należy przewiązywać w pasie, by zaznaczyć kobiece proporcje ciała. Aksamit nie powinien dawać wrażenia klockowatości, musi idealnie układać się na ciele, jeżeli więc sukienka nie jest taliowana, to przyda się szeroki pasek w kolorze kreacji.
 

Każdy kolor się nada

 
Aksamitne sukienki wyjściowe są zazwyczaj ciemne. Czerń na aksamicie wygląda wyjątkowo atrakcyjnie, bo jest bardzo głęboka i z błyszczącymi refleksami, co podkreśla jej wieczorowy charakter. Równie pięknie wypada granat, który na tej tkaninie może w końcu rozwinąć pełnię swoich możliwości – tym paniom, którym granat wydaje się nudnym i nieciekawym kolorem, aksamit tej barwy powinien przypaść do gustu. To samo zieleń, trudny kolor na wieczorowe kreacje, dzięki aksamitowi zyskuje na szlachetności. Granaty, czernie i bardzo ciemne zielenie powinny zainteresować przede wszystkim kobiety pulchniejsze, bo właśnie w tych kolorach mięsista faktura aksamitu nie będzie im tak bardzo szkodzić.
 
Warto też zwrócić uwagę na odcienie czerwieni oraz fioletu. Aksamitna, czerwona suknia do ziemi zawsze wywoła poruszenie, nie trzeba nawet kombinować z krojem – klasyczny, rozkloszowany fason będzie w sam raz. Czerwień może być w przeróżnych odcieniach, w zależności od typu urody – nawet najbledsze odcień wyróżni się z tłumu.
 
Pastelowe aksamity są raczej rzadkością, ale takie kolory również spotkamy na wybiegach. Ciekawie wygląda na aksamicie śnieżna biel, bo unikalna struktura materiału sprawia, że sukienka mocno się błyszczy. Bardzo ładnie wypada również złoto oraz lodowy błękit, to jednak opcja tylko dla szczupłych – bardzo jasne aksamitne sukienki mocno pogrubiają.

 

Aksamitne spódnice

 
Spódnice damskie uszyte z aksamitu dają więcej możliwości aranżacyjnych i nie są aż tak bezlitosne w ukazywaniu zbędnych kilogramów. W przypadku spódnic najlepszy będzie krój ołówkowy lub długość maxi, ale rozkloszowana, np. spódnica szyta z klinów. Podobnie jak przy sukienkach, unikamy jasnych kolorów aksamitu, gdy pragniemy ukryć za duże rozmiary ciała, a luźne, bombkowe fasony wybieramy wtedy, gdy chcemy zaokrąglić płaskie pośladki i wąskie biodra. Aksamitne spódniczki mini nosimy z ciemnymi, matowymi rajstopami, starajmy się też unikać botków do kostek, by nie poszerzać optycznie swojej sylwetki.
 
Najlepszym dodatkiem do aksamitnej spódnicy jest cieniutka, prześwitująca bluzka, np. z szyfonu. Bluzeczki mogą być luźne, o koszulowym kroju, co zrównoważy różnicę w grubości obu tych tkanin. Grube swetry nie są dobrym rozwiązaniem, chyba że jesteśmy bardzo szczupłe, w przeciwnym razie ciężka dzianina do spółki z aksamitem wyraźnie nas poszerzą.
 
Przy spódnicach warto też sięgnąć po zupełnie nowe kolory. Zimą odpowiednie będą ciepłe odcienie pomarańczu i brązu, np. karmel, ceglasta czerwień, czekolada, orzech. Kolory te świetnie komponują się z bielą oraz czernią.
 

Aksamit dla miłośniczek vintage

 
Aksamit to bardzo dobry wybór, jeśli lubimy nawiązania do starej mody. Aksamitne sukienki koktajlowe mogą być wzorowane na dawnych sukniach dworskich. Sprawdzą się w stylu barokowym i wiktoriańskim, gdzie nie można się obejść bez grubych, sztywnych materiałów. Aksamit można pokryć złoconymi wzorami, a nawet kontrastową koronką, zawsze też w dobrym stylu będą ręczne hafty.
 
Do aksamitu pasuje ciężka, ozdobna biżuteria, zwłaszcza gdy inspirujemy się bogatą stylistyką. Fantastycznie przy aksamitnej sukience wyglądają zabytkowe kolczyki kandelabry, babcine torebeczki na łańcuszku, sznury pereł, buciki wiązane na wstążeczkę. Sukienka z aksamitu może swoim krojem nawiązywać do wybranej epoki, ale wcale nie musi, ducha vintage zapewnia sam materiał, mocno kojarzony z odległymi wiekami. Jeśli jednak zależy nam bardzo na prawdziwym vintage, wybierzmy sukienkę z gorsetem zapinanym na haftki, kreację z długim rękawem stylizowaną na długie żakiety z minionych epok albo misternie upiętą, rozkloszowaną suknię w duchu dworskich strojów.
 

Welur zamiast aksamitu

 
Aksamit często mylony jest z welurem, który jednak jest zupełnie inną tkaniną, choć też zaliczamy go do pluszu. Welur jest bardziej elastyczny, dlatego nadaje się na sukienki obcisłe, jest też cieńszy, więc nie pogrubia w takim stopniu jak aksamit. Ale nie jest tak elegancki, przez co nadaje się głównie na sukienki codzienne oraz na proste kreacje na zwykłe imprezy.


Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
 

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 34498 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Przesylke otrzymalam bardzo szybko, pięknie zapakowaną.
2024-03-28
Bardzo dziękuję za super obsługę zamówienia. Polecam
pixel